تبلیغات
جوان ایرانی جوان ایرانی - توصیه‌های آتش‌نشانی برای چهارشنبه‌سوری
 

توصیه‌های آتش‌نشانی برای چهارشنبه‌سوری

نویسنده: Omid E موضوع: اخبار، 

 

معاون عملیات سازمان آتش نشانی شهرداری تهران گفت: با توجه به اینكه حوادث بسیار زیاد و خطرناكی كه در این مراسم به وجود می آید تمامی ماموران آتش نشانی از 20 اسفندماه در آماده باش كامل به سر می برند.

محمدرضا سمیعی در گفت وگو با فارس افزود:سال گذشته در اثر بی احتیاطی شهروندان تهرانی بر اثر 172 مورد حریق اتفاق افتاده در چهارشنبه سوری، 3 نفر فوت كردند و 7 نفر نیز مجروح شدند.

وی در ادامه گفت: 79 ایستگاه حریق، 12ایستگاه نجات، 2 ایستگاه ویژه، 5 ایستگاه پشتیبانی برای روز چهارشنبه سوری فعال شده اند.
سمیعی اظهار داشت: همچنین برای 12 و 13 فروردین ماه سال جدید نیز 40 دستگاه موتور، 30 دستگاه ماشین سبك به منظور گشت زنی در جاده ها و پارك های جنگلی اطراف تهران تجهیز شده است.

سمعیی اظهار داشت: همچنین سازمان آتش نشانی شهرداری تهران در آستانه فرا رسیدن مراسم چهارشنبه سوری آخر سال با ارائه توصیه هایی، شهروندان را به افزایش دقت و حساسیت در رعایت نكات ایمنی در این ایام فرا خواند و مخاطرات ناشی از آتش بازی و نیز نگهداری و استفاده از مواد منفجره را گوشزد كرد چرا كه هر گونه بی توجهی به نكات ایمنی و سهل انگاری در برپایی مراسم چهارشنبه سوری زیان های جانی و مالی سنگین و غیر قابل جبرانی را در پی داشته است.

معاون عملیات سازمان آتش نشانی شهرداری تهران گفت: آنچه این روزها به عنوان ترقه و مواد محترقه و انفجاری مورد استفاده قرار می گیرند بسیار حساس هستند كه حتی در اثر جابجایی و حمل و نقل و یا وارد شدن ضربه و رسیدن حرارت اندك به آنها عمل كرده و منفجر می شوند و گاه نیز بدون رسیدن حرارت و یا وارد شدن ضربه در اثر فعل و انفعالات شیمیایی و یا حتی در مقابل ارتعاش هوا و یا قرار گرفتن در محدوده یك فركانس خاص خود به خود فعال شده و منفجر می شوند در هر صورت در اثر انفجار این مواد انرژی زیاد به طور ناگهانی آزاد شده و در اثر پرتاب ذرات و انرژی رها شده علاوه بر ایجاد حریق و صدای مهیب،خسارات جانی و مالی نیز به بار می آید، در صورت انفجار در محیط بسته اثر تخریبی این مواد فوق العاده زیاد خواهد بود به نحوی كه 250 گرم از این مواد می تواند یك كاشانه با وسعت 70 متر مربع را كاملا تخریب و ویران نماید و شیشه های ساختمانها را تا شعاع 250 متری بشكند.

سمعیی ادامه داد:بسیار دیده شده است كه این مواد در داخل كمد یا در زیرزمین نگهداری شده و بدون دخالت انسان در اثر شرایط مساعد خودبه خود منفجر شده اند و یا در هنگام جابجایی با دست و یا در داخل ساك و كیف در اثر حرارت و یا ضربه منفجر شده اند لذا به نوجوانان توصیه می شود اكیدا از تهیه و یا استفاده از این مواد خودداری نمایند.

معاون عملیات سازمان آتش نشانی شهرداری تهران موكدا از والدین و مسئولان واحدهای آموزشی در خواست كرد، در این ایام باقیمانده از سال با ارائه توصیه های ارشادی و ایمنی به كودكان و نوجوانان آنان را از خطرات و عوارض وحشتناك بازی با آتش و ترقه و مواد محترقه به هر شكل آگاه نمایند.

وی اظهار داشت: بر حسب قانون و تاكید مراجع قضایی و انتظامی خرید و فروش مواد محترقه به هر شكل جرم محسوب شده و برابر ضوابط قانونی قابل پیگرد است لذا به عوامل سودجو و فرصت طلب مجددا هشدار می دهیم به بهانه شب چهارشنبه آخر سال مستمسكی برای سودجویی پلید خود فراهم ننموده و از تولید و توزیع و فروش این مواد جدا خودداری نمایند.

سمعیی ادامه داد: از مراجع قضایی و نیروهای متعهد و وظیفه شناس انتظامی درخواست می نماییم با دقت اعمال افراد سودجو در این زمینه را زیر نظر داشته و با عوامل تولید و توزیع و فروش این مواد در اسرع وقت و با دقت و شدت برخورد نموده و اعمال قانون نمایند. قطعا در صورت برخورد جدی با متخلفان و اعلام مراتب در رسانه ها، از فعالیت افراد سود جو و تولید و توزیع این مواد كاسته خواهد شد.

وی ادامه داد: كودكان و نوجوان خود زشتی آتش و ترقه بازی را به دلیل احتمال بروز خطر درك میكنند و به همین دلیل اغلب كبریت، ترقه و مواد محترقه و منفجره رات پس از تهیه در نقاط غیر قابل دید مانند انباری، زیرزمین، بالكن، پشت بام و یا در داخل كیف و كمد و وسایل شخصی خود مخفی می كنند كه این امر خود از عوامل بروز حریق و حادثه است.

وی اظهار داشت:یكی از عوامل عمده ایجاد حریق ها، پرتاب مواد آتش زا مثل فشفشه به آسمان و افتادن آتش در پشت بام و بالكن و یا پنجره های باز و یا روی شاخه های خشك می باشد. معمولا فشفشه ها در اثر به آتش كشیده شدن شعله ور شده و سوختن آنها تدریجی است لذا توصیه می نماید بالكن های پشت بامها، راه پله ها و ... را از ضایعات موجود پاكسازی نمائید و مواد سوختی و وسایل اضافی را به محل امن منتقل كنید. حتی المقدور پنجره ها را ببندید و مواد یا مایعات سریع الاشتغال را از مكان های روزباز به مكان های مسقف منتقل كنید.

سمعیی به شهروندان توصیه اكید كرد كه از آتش زدن بته، هیزم و امثال اینها چه در حیاط یا محوطه پاركینگ واحدهای مسكونی و یا در كوچه ها و معابر عمومی جدا خودداری نمائید و از انداختن مواد منفجره، قوطی های در بسته، مخازن كوچك گاز و ظروف تحت فشار به داخل آتش كه منجر به انفجار شدید می شود خودداری كنند زیرا در اثر انفجار قطعات بدنه آنها به اطراف پرتاب شده و موجب جراحات شدید در بدن و خصوصا در سر و صورت خواهد شد، همچنین از قرار دان ظروف مایعات و مواد قابل اشتعال مثل ظرف نفت و بنزین و گازوئیل و یا مخازن گاز در مجاورت شعله آتش جدا خودداری كنید و از ریختن نفت و بنزین و گازوئیل و یا مخازن گاز در مجاورت شعله آتش به سمت ظرف و گسترش آن می شود جدا خودداری كنید و حتی المقدور از متوقف نمودن خودروها در كوچه ها و معابر تنگ خودداری كنید چرا كه آتش بازی در نزدیكی و وسایل نقلیه كه حامل بنزین و مواد سوختی هستند در صورت كمترین نشتی از آنها و حتی در شرایط عادی این وسایل را مبدل به بمبی می سازد كه چاشنی انفجار آن كشیده شده باشد.

وی در پایان خاطر نشان كرد: شهروندان در صورت بروز حریق و حادثه خونسردی خود را حفظ كرده و سعی كنند سریعا كودكان، افراد مسن و دیگران را از محل حریق و حادثه به محل امن انتقال دهند و سپس بلافاصله با تلفن 125 ستاد فرماندهی آتش نشانی و یا تلفن نزدیك ترین ایستگاه آتش نشانی تماس گرفته و مراتب را با ذكر نشانی دقیق و نوع حادثه اطلاع دهند و در صورتی كه حریق گسترده نیست با استفاده از آب، گونی و پارچه نمدار و یا وسایل اطفایی سعی در خاموش كردن آتش نمایند.-بازتاب

 

() نظرات